רמת-הנדיב

now browsing by category

 
Posted by: | Posted on: פברואר 26, 2014

אזכרה פרטית לברון רוטשילד?

הברון הידוע

הברון הידוע

"יד הנדיב" נוהגת לקיים כל שנה אזכרה לברון רוטשילד ולרעייתו, הטמונים בחלקת-הקבר שבגני רמת-הנדיב בזכרון-יעקב. כל שנה מוזמן לאזכרה קומץ מאנשי הישוב ומשתתפים באירוע מספר נציגי הקרן, טכס החוזר על עצמו באותה מתכונת מידי שנה. באופן יוצא מן הכלל, מתרחב מעגל המוזמנים בעת אזכרה הנערכת בשנה "עגולה" לפטירת הברון ואז גם מופיעים בחלקת-הקבר מוזמנים נוספים, הן מזכרון-יעקב וגם מחוצה לה.

אלא שבכל המקרים הללו מדובר בטקס אזכרה צנוע ואינטימי, מנותק לחלוטין מהציבור הרחב בזכרון-יעקב. במשך השנים נוצר הרושם כאילו מבכרים אנשי "יד הנדיב" לערוך את האזכרה השנתית, הרחק מעיני התושבים המתגוררים בישוב שנושא את שמו של הברון. יתר על כן, בבית-הכנסת הגדול "אהל יעקב", בזכרון-יעקב, נאמרת באופן קבוע תפילת "קדיש" לעלוי נשמת הברון וגבאי בית-הכנסת מקפידים על אמירתה כבר שנים ארוכות, אלא שהקשר בין בית-הכנסת הנושא את שם אבי-הברון לבין "יד הנדיב" רופף עד בלתי קיים, בכל הנוגע למשל לסיוע כספי שביקשו פרנסי בית-הכנסת ואשר לא נענה בחיוב.

התחושה בקרב המקורבים לעניין היא שמסיבות לא מובנות קיים נתק בין "יד הנדיב" לבין לזכרון-יעקב וגם הצעות שונות, כמו למשל לקיים חידון בין בתי-הספר המקומיים על תולדות הברון ופועלו, הצעות אלה נתקלו בכתף קרה וללא תגובה.

חבל מאוד, שהרי היתה זו הזדמנות נאותה להנחיל לבני הנוער והדור הצעיר את תולדות הברון בדרך חיובית ונעימה, אבל "יד הנדיב" העדיפה להתעלם עד כה מהיוזמה הזאת.

Posted by: | Posted on: פברואר 12, 2014

רמת-הנדיב: מ"עלילת דמשק" לקבר הברון

הברון רוטשילד

 הברון רוטשילד

רמת-הנדיב, שוכנת בפאתיה הדרומיים של זכרון-יעקב ונודעה ברבות השנים כאחד הגנים הפורחים היפים בישראל. מדובר בשטח כולל המשתרע על פני כ-5000 דונמים ובטבורו אחוזת הקבר של הברון רוטשילד ורעייתו. עצמותיהם של השניים הועלו ב-1954 מפריס לארץ, כ-20 שנה לאחר פטירתם והם הובאו שם למנוחת עולמים במעמד הנשיא בן-צבי וראשי הישוב בארץ. אתר הקבורה משמש מוקד לביקורי אלפי מטיילים המגיעים לגני רמת-הנדיב להתבשם מיופיו המיוחד.

הגן הקסום מתוחזק על-ידי מימונה של קרן-רוטשילד (יד הנדיב) והוא נמצא לא הרחק מעין-צור וחרבת-עלק, שתי נקודות ציון חשובות בתולדות ההתישבות היהודית בחוטם הכרמל ובהם נותרו שרידי מעיין, בית-מרחץ עתיק ובוסתן. אלא שמעבר לייחודה של  רמת-הנדיב כאתר טיולים מומלץ, מעטים יודעים על קשר היסטורי בין משפחת רוטשילד לבין אחד האירועים האנטישמים הקשים בתולדות-ישראל ואשר לימים נודע כ"עלילת דמשק". חלקה של משפחת רוטשילד בפענוח העלילה האנטישמית, משמש עד היום מקור גאווה לתרומתה של משפחה זו לתקומת ישראל והעם היהודי. במקביל לכך ובשל קירבת עין-צור לרמת-הנדיב, מצויה מאחורי סיפורו של אתר זה, עלילת גבורה של היאחזות יהודית בחלקת האדמה הזאת, שהסתיימה בכישלון צורב ובהתאבדות כפולה.

מה עומד מאחורי "עלילת דמשק"? מה הקשר של משפחת רוטשילד לעניין? איך קשורה ההיאחזות היהודית בעין-צור לתולדות המאבק על ארץ-ישראל? מי שמבקש לספק חלק מסקרנותו ואולי אף לראות את הקשר ההיסטורי לימים אלה, מוזמן לקרוא את החלק הבא של מאמר זה, כפי שיופיע בחודש הבא. עד אז אפשר להנות מטיול נהדר, בהדרכת "כרמים" גם ברמת-הנדיב.