מסע הרבנים

now browsing by category

 
Posted by: | Posted on: פברואר 27, 2014

מסע הרבנים לזכרון-יעקב

לפני מאה שנים יצאה מיפו משלחת רבנים שעשתה דרכה צפונה, במטרה להתרשם מקרוב כיצד מתמודדים המתיישבים היהודים עם חייהם בארץ. בראש המשלחת עמדו הרבנים יצחק-הכהן קוק           וחיים זוננפלד  זצ"ל,ואליהם הצטרפו 5 רבנים נוספים.

המשלחת הגיעה לזכרון-יעקב בצהרי יום שישי והתקבלה בכבוד רב על-ידי נציגי וועד-המושבה ולאחר שהתמקמו חברי המשלחת ב"מלון גרף" שבמרכז הישוב, החלו בהכנות לקראת השבת והובלו על-ידי מארחיהם לבית-הכנסת הגדול "אהל יעקב", במטרה להראות להם היכן עתידים הם להתפלל במהלך השבת.

משנפתחה עבורם דלת הכניסה לבית-הכנסת, נכנסו הרבנים פנימה אך מיד נסוגו לאחור בבהלה והודיעו לאנשי ועד-המושבה והגבאים המופתעים, כי אין בכוונתם להתפלל בבית-כנסת זה! המארחים תהו לפשר התנהגותם של הרבנים ואלה הסבירו כי מיקומה של הבמה, סמוך לארון-הקודש, מנהג זר הוא ואינו יאה לבית-כנסת יהודי וכל עוד ניצבת שם הבמה, לא יתפללו במקום.

בסופו של וויכוח סוער בין החקלאים לבין עצמם, הבטיח אחד הגבאים, אלברט כהן, לרבנים כי הבמה תוחזר לאחור ותוצב במרכז בית-הכנסת. על סמך הבטחה זאת נאותה משלחת הרבנים לעשות את השבת במקום ולהתפלל בבית-הכנסת ובמהלך השבת אף נשא הרב קוק מספר דרשות בנושאי חינוך, מעשרות ושמירת-השבת. למחרת היום המשיכה המשלחת בדרכה צפונה, לא לפני שביקרה בבית-הבד המקומי ופתרה לחקלאים מספר בעיות הלכתיות בכל הקשור ליצור השמן במקום.

הפרשה המשיכה להסעיר את הציבור בזכרון-יעקב עוד זמן רב, אולם הגבאים עמדו בהבטחתם והזיזו את הבמה למרכזו של בית-הכנסת, שם היא ניצבת עד היום הזה.

מה בדיוק אירע במהלך מסע-הרבנים ומה היה הרקע לפרשה הזאת?

כל אלה ועוד, נחשפים במהלך סיור-מודרך של "כרמים" בעקבות "מסע-הרבנים".