בית דניאל

now browsing by category

 
Posted by: | Posted on: אוגוסט 6, 2014

מה מתרחש ב"בית דניאל"?

DSC_0257
"בית דניאל" בזכרון-יעקב היה פעם מרכז למוסיקאים מכל רחבי הארץ ובמשך שנים רבות, התקיימו בו קונצרטים וכינוסים של אנשי מוסיקה. במקביל שימש המקום גם בית-הבראה לאומנים והיה מאבני-החן של התרבות בזכרון-יעקב. בין "בית דניאל" לבין הטירה הסמוכה לו, "טירת לנגה" (או: "חצר כרמל") נרקם קשר היסטורי ממושך, הודות לקשר המשפחתי בין מיכאל וניטה לנגה, שהקימו ב-1912 את הטירה, לבין יהודית פרידלנדר, הבעלים של "בית דניאל", אלא שהסיפור העצוב הזה הסתיים בסוף שנות ה-90 לערך, במשבר כספי אליו נקלע "בית דניאל" ולאחר מאבק ממושך בין כל היורשים של המקום ובכלל זה של "טירת לנגה", נמכר לבסוף הנכס ההיסטורי ל"אוניברסיטה הפתוחה". אגב, בידי המועצה-המקומית זכרון-יעקב, נותרה החורשה הסמוכה, הלוא היא "חורשת לנגה".
לימים החלה "האוניברסיטה הפתוחה" להכשיר את "בית דניאל" לצרכיה, אלא שלא מתקיימים שם לימודים, למעט כינוסים כאלה ואחרים, הנערכים במקום לפרקים. המקום כולו מגודר והוצבו סביבו שלטים בדבר היותו "שטח פרטי". הטירה עצמה עברה שיחזור ושיפוץ, בתמיכה ומימון של המדינה, אבל הכניסה אליה אסורה, למעט לאנשי "האוניברסיטה הפתוחה". לא מכבר אף התקיים בטירה קונצרט, שנערך בשבת בצהרים ושהיה סגור לאורחים מבחוץ.
במהלך השנה האחרונה אנחנו מנסים לגלות פרטים בדבר מכירת "בית דניאל" ל"אוניברסיטה הפתוחה" ולהבין, מתוך כל ההסכמים שנחתמו בזמנו, בכמה כסף דובר, מי ומי קיבלו את הכספים, מה מעמדה המשפטי של "האוניברסיטה הפתוחה" בייחס למקום ופרטים נוספים שיחשפו בפני הציבור, מה בדיוק מתרחש ב"בית דניאל/ האוניברסיטה הפתוחה".
לעת עתה, לא עלו מאמצים אלה יפה ויכול להיות שלגורמים כאלה ואחרים, אכן יש אינטרס, לא לגלות פרטים בדבר המכירה שבוצעה והבעלות של "האוניברסיטה הפתוחה" על הנכס.
"כרמים" תשמח לקבל כל סיוע בנושא זה, בעיקר מגורמים משפטיים וכלכליים, על-מנת לרדת לעומק העניין. במקביל, ממשיכה "כרמים" לערוך סיורים-מודרכים, גם ב"טירת לנגה" ועל-יד "בית דניאל".