תעלומת אברהם הלפרין

Posted by: | Posted on: אוגוסט 19, 2016

IMG_0099 (1)כריכהאבני זכרון והערות_12 (1)IMG_0099 (1)

 

הסיפור הזה התגלגל במשך שנים רבות מבלי שאיש יעלה בדעתו כי יבוא יום ויעסיק מישהו, לא כל שכן בזכרון-יעקב. לירון גורפינקל, מנהלת ארכיון זכרון-יעקב, קיבלה לא מכבר שיחת טלפון ממישהי העוסקת בכתיבה על אודות "מצבות מספרות" וביקשה לקבל פרטים על אחד, אברהם הלפרין, שנקבר בזכרון-יעקב, בשנת 1886.

כתוצאה ממהלך הבדיקות שנערכו על רקע בקשה זאת, התברר כי אברהם הלפרין היה אחד מתוך שישה יהודים ששלח הברון רוטשילד בקיץ 1885 ללמוד חקלאות במושבה הצעירה זכרון-יעקב.

לרוע המזל, הלך אברהם הלפרין ז"ל לבית-עולמו ונקבר בבית-העלמין המקומי . עיתון "המליץ" מיום 22 באוגוסט 1886, מסר על פטירתו של הלפרין בתאריך א' טבת ואילו על המצבה שלו, נקבע מותו בתאריך כח' טבת. בדיקה בספר-הנפטרים של זכרון-יעקב, מגלה כי אברהם הלפרין המנוח, היה הנפטר השישי במושבה אולם למרבה ההפתעה, אין בספר זה פרטים אודות הוריו.

יחיאל פוחצ'בסקי, מי שהיה חברו של הלפרין עם הגעתם ארצה, כתב ספר-זכרונות בשם "סיפור חיים של עובד אחד" ובו הוא מזכיר בקצרה את הלפרין המנוח.

התעלומה סביב אברהם הלפרין גברה, נוכח העובדה לפיה מישהו טרח לחדש ולשפץ את מצבתו, מה שמעיד אולי על כך שבכל זאת, נמצאים לו עדיין קרובים או שארי-בשר.

"כרמים זכרון-יעקב" תשמח לקבל פרטים נוספים מכל היודע דבר על אברהם הלפרין המנוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים