שימור אתרים בכל מחיר?

Posted by: | Posted on: מרץ 17, 2014

רעיון שימור האתרים בזכרון-יעקב נחל פעמים רבות מידה של הצלחה והודות לאכיפת התקנה, אכן נשמרו בישוב אתרים היסטוריים לא מעטים שאלמלא כן, היו גם הם הופכים לאתרי נדל"ן מניבי רווח.

אלא שלא אחת מתברר כי מדובר בסוג של מס-שפתיים או בצעד חסר הגיון שנזקו רב מן התועלת הגלומה בו. כך למשל ידוע על היתרי בניה שניתנו לבעלי בתים ישנים, רק בתנאי שיעשו ויקפידו על הוראות והנחיות לשימור הבתים או חלקים מהם. באחד המקרים הללו אכן הושקע מאמץ לשמר גדר-אבן בת 80 שנה אולם מיד לאחר סיום הבניה, שופצה הגדר עד בלי הכר ואיש אינו יודע להבחין בה אם אומנם יועדה לשימור או שמא בגדר-אבן חדשה מדובר.

נראה כי הישא נשבר כאשר הגישה הנהלת בית-הכנסת הגדול "אהל יעקב" בקשה להקים, סמוך לבניין בית-הכנסת, מבנה קטן שנועד לשמש את צרכי ציבור המתפללים בעיקר בשבתות ובחגים. במבנה הזה תוכננו גם שרותים-צבוריים נחוצים וכל התוכניות אושרו על-ידי המועצה-המקומית, הבעלים החוקיים של בית-הכנסת והשטח כולו. אולם ההתנגדות שעצרה, לעת עתה, את המהלך, הגיעה דווקא מן הוועדה-לשימור ובמרכזה הטענה כאילו יפגע המבנה המתוכנן בארבעה עצים הסמוכים לבית-הכנסת ואשר מצויים על שטח המיועד לשימור!

התנגדות וועדת-השימור האירה באופן מגוחך את גישתה בייחס לשימור אתרים בישוב, שהרי גם על פי התוכניות, אין כוונה לעקור את העצים אלא להקים את המבנה החדש ביניהם, לא כל שכן, כאשר טענת השימור מושמעת בייחס לשטח אדמה ריק.

המהלך הזה יגיע כפי הנראה לקיצו, כאשר תכונס ועדת-השימור ותשנה את החלטתה, דבר שיאפשר הקמת המבנה המתוכנן, לצרכי ציבור, אבל האירוע הזה מאיר שוב באופן לא מחמיא (בלשון המעטה) על וועדה שתכליתה לשמור על אינטרס ציבורי ובעצם פוגעת בו.

One Comment to שימור אתרים בכל מחיר?

  1. מאת david:

    הרבה מאוד כספים ותקציבים נשפכים במטרה לעסוק בשימור אתרים, מה שמבטיח הרבה ג'ובים לכל מיני בעלי עניין והגיע הזמן "לנער" את הנושא הזה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים