"תג-מחיר" גבוה ומיותר

Posted by: | Posted on: אפריל 29, 2014
תצלום אוויר של מרכז המושבה

תצלום אוויר של מרכז המושבה

מישהו חדר לכפר-השכן פרדיס  וצייר כתובות מגונות על המסגד המקומי ובמידה רבה של צדק, גרם לסערה ציבורית גדולה אבל הרבה יותר מכך, גרם בטיפשותו הרבה נזק גדול לתדמיתה של מדינת-ישראל ולעקרונות היהודיים שלה.

הפגיעה במסגד בפרדיס, אינה ראשונה ולא חדשה: היא המשך ישיר לפעילות דומה המתרחשת ברחבי הארץ על-ידי אלמונים הזורעים בעלטה "תג מחיר" הרסני ומיותר. מאחר שעד כה קצרה ידה של משטרת-ישראל ללכוד את הטפשים המבצעים עבירה קלוקלת זאת, ממשיכים הכל להצביע על "נערי הגבעות" או המתנחלים והקיצוניים מקרב בני הנוער הדתי, כמי שאחראים ל"תג המחיר" בכפרים הערבים. לא בטוח שאכן כך הדבר, אף על-פי שההגיון מוביל בהכרח לסימטא חשוכה זאת, אבל במקרה של הכפר פרדיס, מדובר בעיוולת גדולה עוד יותר, שהרי יחסי השכנות בין זכרון-יעקב לבין פרדיס, למרות שידעו עליות ומורדות במשך השנים, התבססו על כבוד-הדדי ועל שיתוף פעולה חקלאי, מסחרי ואפילו חברתי.

הכפר פרדיס היה בזמנו "מועמד לגרוש", במהלך מלחמת-השחרור, אלא שמשלחת של חקלאים מזכרון-יעקב הגישה ב-1948 לדוד בן-גוריון, בקשה מיוחדת למנוע את גירוש תושבי פרדיס. החקלאים טענו כי אנשי פרדיס עובדים בשדות, במטעים ובכרמים שלהם וגירושם ימיט אסון כלכלי על החקלאות בזכרון-יעקב. הם אף הבטיחו להיות ערבים לכך שמהכפר הזה לא יצאו טרוריסטים ובן-גוריון נענה לבקשתם, לאחר שכל כלי-הנשק שהוסתרו בכפר, נמסרו על-ידי המוכתר שלהם לאנשי "ההגנה" של זכרון-יעקב.

כך ניצלה פרדיס ונותרה על אדמתה. נכון שבמהלך מלחמת יו-הכיפורים נתגלו בכפר תוכניות שהוכנו על-ידי קיצוניים ובהם חילקו בינם לבין עצמם את הבתים, הרכוש והאדמות של תושבי זכרון-יעקב, מתוך מחשבה שיתחלקו בשלל אחרי מפלתה של ישראל במלחמה. נכון גם שבאירועי אוקטובר-2000, חסמו תושבים מפרדיס את הצומת הקרוב לכפרם וידו אבנים על מכוניות חולפות, אבל באופן כללי, שרר עד לאחרונה סוג של יחסי שלום בין שני הישובים ואפילו נרקמו תוכניות לשיתוף פעולה הדדי (כמו למשל במאבק המשותף נגד הקמת מיתקן הגז באזור).

 

הפעולה הטפשית של מריחת "תג מחיר" על המסגד בכפר השכן פרדיס, משחקת כמובן לידי הקיצונים המצויים בכפר הזה וכל ביטוי שלהם, עלול להחריף את היחסים הנורמליים שנרקמו בין שני הישובים בעמל כה רב.  מי שאחראי ל"תג המחיר" הזה, לא רק שפגע באושיות היהדות  האוסרת לפגוע ברגשות הזולת, אלא גם שיחק כאמור לידי משנאי ישראל בארץ ובעולם ועל הטיפשות הזאת, אין מחילה.

במקביל  ראוי להזכיר כי ברמלה, ביפו, בעכו ובמקומות נוספים בישראל, נפגעים גם בתי-כנסת יהודים, בעיקר בהצתות ובמעשי חבלה. התקשורת השמאלנית, הכתובה והמשודרת, מתעלמת מפגיעות אלה באופן מכוון משום שהדבר פוגע בנרטיב בו הם אוחזים ולפיו היהודים תמיד אשמים בכל…

ובכל זאת: ראוי ללכוד את מבצעי "תג מחיר" בפרדיס, לעמוד סוף סוף על זהותם ולהענישם בחומרה יתירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים