" בית המוכתר" ממתין להשלמת שיחזורו

Posted by: | Posted on: יולי 9, 2014

DSC_0227
בשנת 1990 רכשו אבנר ואוהלה רג'ינאנו את הזכויות על אחד המבנים החשובים והסמליים של זכרון-יעקב, הלוא הוא "בית המוכתר".
הרכישה הזאת נבעה מתוך הקשר המשפחתי של אוהלה, נכדתם של יחזקאל ופרידה הורנשטיין, מי שהיו הבעלים של הבית, בו שימש יחזקאל הורנשטיין בתפקיד "המוכתר" של זכרון-יעקב. מדובר במישרה שהיתה מקובלת במרבית המושבות היהודיות בארץ-ישראל, כאשר היה "המוכתר", איש-הקשר בין הקהילה לבין השלטון התורכי (אף שמקורו של "המוכתר"- ראש הכפר, בערבית).
פרידה הורנשטיין, סבתה של אוהלה, סיכנה בזמנו את חייה, כאשר הסתירה את אחד מלוחמי מחתרת ניל"י, יוסף לישנסקי, במנהרה סודית שנחפרה מתחת לבית ואשר אחת מזרועותיה, הגיעה לבית-אהרונסון הסמוך. לישנסקי אומנם ניצל באותה הזדמנות מידם הארוכה של התורכים, אלא שלימים נלכד והוצא להורג בתלייה.
אוהלה הורנשטיין ובעלה, אבנר רג'נאנו, ניהלו במשך שנים התמודדות עם הרשויות שדרשו מהם לשלם מס-שבח מאז שנת 1953 ולבסוף, הצליחו כאמור לרכוש את הזכויות של בית-סבא "המוכתר".
המועצה לשימור-אתרים ומשרד ראש-הממשלה, חברו יחד כדי לדחוף ולהביא לשימור ושיחזור הבית החשוב הזה ובמקביל הוחל גם בהקמת מתחם מודרני צמוד, בו מתוכנן בית-קפה ואולם תצוגה, שכבר זכה במעלית…
את עבודת השיחזור והשימור ביצע המהנדס יובל הכברג, מי ששיחזר בזמנו את נמל-יפו ולימים אף דובר על האפפשרות לשחזר את המנהרה הסודית שנחפרה מתחת לבית ולחשוף לפחות שתיים מיציאותיה.
נכון להיום, עומד הפרויקט כולו בשממונו והוא סגור ומסוגר וכבר זמן רב שלא מתבצעות בו עבודות.
הסיפור המלא אודות "בית המוכתר" ומשפחת הורנשטיין, ממתין למי שיצטרף לאחד הסיורים המודרכים של "כרמים- מרכז התיעוד והמידע" בזכרון-יעקב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים