רמת-הנדיב: מ"עלילת דמשק" לקבר הברון

Posted by: | Posted on: פברואר 12, 2014
הברון רוטשילד

 הברון רוטשילד

רמת-הנדיב, שוכנת בפאתיה הדרומיים של זכרון-יעקב ונודעה ברבות השנים כאחד הגנים הפורחים היפים בישראל. מדובר בשטח כולל המשתרע על פני כ-5000 דונמים ובטבורו אחוזת הקבר של הברון רוטשילד ורעייתו. עצמותיהם של השניים הועלו ב-1954 מפריס לארץ, כ-20 שנה לאחר פטירתם והם הובאו שם למנוחת עולמים במעמד הנשיא בן-צבי וראשי הישוב בארץ. אתר הקבורה משמש מוקד לביקורי אלפי מטיילים המגיעים לגני רמת-הנדיב להתבשם מיופיו המיוחד.

הגן הקסום מתוחזק על-ידי מימונה של קרן-רוטשילד (יד הנדיב) והוא נמצא לא הרחק מעין-צור וחרבת-עלק, שתי נקודות ציון חשובות בתולדות ההתישבות היהודית בחוטם הכרמל ובהם נותרו שרידי מעיין, בית-מרחץ עתיק ובוסתן. אלא שמעבר לייחודה של  רמת-הנדיב כאתר טיולים מומלץ, מעטים יודעים על קשר היסטורי בין משפחת רוטשילד לבין אחד האירועים האנטישמים הקשים בתולדות-ישראל ואשר לימים נודע כ"עלילת דמשק". חלקה של משפחת רוטשילד בפענוח העלילה האנטישמית, משמש עד היום מקור גאווה לתרומתה של משפחה זו לתקומת ישראל והעם היהודי. במקביל לכך ובשל קירבת עין-צור לרמת-הנדיב, מצויה מאחורי סיפורו של אתר זה, עלילת גבורה של היאחזות יהודית בחלקת האדמה הזאת, שהסתיימה בכישלון צורב ובהתאבדות כפולה.

מה עומד מאחורי "עלילת דמשק"? מה הקשר של משפחת רוטשילד לעניין? איך קשורה ההיאחזות היהודית בעין-צור לתולדות המאבק על ארץ-ישראל? מי שמבקש לספק חלק מסקרנותו ואולי אף לראות את הקשר ההיסטורי לימים אלה, מוזמן לקרוא את החלק הבא של מאמר זה, כפי שיופיע בחודש הבא. עד אז אפשר להנות מטיול נהדר, בהדרכת "כרמים" גם ברמת-הנדיב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים