שיחזור המרכז המסחרי של המושבה זכרון-יעקב

Posted by: | Posted on: ספטמבר 16, 2015

המושבה של פעם המושבה "של פעם"…
" כרמים- מרכז התיעוד והמידע" בזכרון-יעקב, החליטה כי שנת-העבודה החדשה תשע"ו, תוקדש לפרויקט תיעודי מרתק: שחזור המרכז-המסחרי של המושבה זכרון-יעקב.
" במהלך השנים האחרונות נפתחו ונסגרו ב"מדרחוב" המקומי ובסביבתו עשרות חנויות ועסקים, מה שהביא להחלטה לנסות ולשחזר מראה פני העסקים שהתנהלו בזכרון-יעקב במשך עשרות רבות של שנים ואיש כבר לא זוכר" נמסר מ"כרמים".
פרויקט התיעוד הזה יעסוק תחילה באיסוף התצלומים הישנים אשר מצויים בידי וותיקי המושבה וכן בפרטים היסטוריים לגבי כל אותם עסקים ובכלל זה שמות בעליהם, התקופות בהן פעלו ותחומי העיסוק שלהם.
"כרמים" יעבדו את כל החומרים הללו כאשר המטרה היא להקים תערוכה מיוחדת להצגת השחזור ההיסטורי של העסקים במושבה, במקביל להפקת חוברת מיוחדת בנושא זה.
" מאחורי כל עסק שהתנהל במושבה, הייתה משפחה שהתפרנסה ממנו " מטעימים ב"כרמים" ומוסיפים:" כל בעלי העסקים הללו תרמו משהו לעיצוב חיי המסחר והכלכלה של הישוב ובנוסף לכך, שימשו צמתים חברתיים מרכזיים של המושבה, כך שמדובר בסוג של תמונה רחבת היקף הממחישה את החיים בזכרון-יעקב גם ברמה התרבותית-חברתית וכמובן ברמה העסקית".
ב"כרמים" מעריכים כי מדובר בעשרות חנויות ועסקים שהתנהלו במושבה, מאז תחילת שנות ה-30 של המאה שעברה וכי במאמץ מיוחד ניתן לאתר תצלומים ופרטים אודות כמעט כל אחד מהם.
ההערכה היא ששלב איסוף החומרים לפרויקט תיעודי זה יתפרס על פני כמחצית השנה ואז ניתן יהא לעבור לשלב העיבוד וההכנה להצגתו.
מי שיענה לבקשת "כרמים" ויפקיד בידיה תצלומים (ניתן להעביר לידי "כרמים" ברחוב חי"ל 12 בזכרון-יעקב), יקבל את התמונות בחזרה מיד בתום סריקתם ושמו יופיע בהצגת הפרויקט כמי שתרם לקידומו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים