לזכרון-יעקב יש מניות בחגיגות טו' בשבט!

Posted by: | Posted on: ינואר 19, 2016

הרב יעבץ

הרב זאב יעבץ: הוגה רעיון נטיעות ט"ו בשבט בזכרון-יעקב

 

עוד מעט טו' בשבט וזאת הזדמנות נאותה להזכיר לרבים כי דווקא לזכרון-יעקב יש סוג של מניות-יסוד, בנוהג שהפך כבר למסורת ארוכת שנים, ואשר בזכותה חוגגים ילדי ישראל את ראש-השנה לאילנות בחג של נטיעות.

מאחורי הסיפור הזה מצויה דמותו של הרב המחנך זאב יעבץ, ילד שנת 1847 שעלה לארץ בשנת 1887 והשתקע ביהוד, שנוסדה רק ארבע שנים קודם לכן. הרב יעבץ כבר היה הסטוריון, סופר ובלשן ועם הגיעו ארצה, החל לשגר לברון רוטשילד תכניות-לימודים שהגה ואשר התאימו לדבריו לילדי האכרים בארץ-ישראל.

בתוך כך, הגה את רעיון טכסי הנטיעות בטו' בשבט, בראש-השנה לאילנות, אלא שהברון מעולם לא השיב לו ובמקביל, מסיבות לא ברורות, החל הרב יעבץ סובל מהתנכלויות מצד פקידי הברון, עד שהועבר מיהוד לזכרון-יעקב.

הרב יעבץ הגיע למושבה זכרון-יעקב בשנת 1889 והחל לעבוד כמורה ומחנך בבית-הספר המקומי. הוא המשיך לשלוח לברון רוטשילד את הרעיון לקיים טכסי טו' בשבט בבתי-הספר אבל לא רק שלא נענה, אלא נרדף על-ידי פקידי הברון גם במושבה זכרון-יעקב, עד שולץ לעזוב אותה, בעיקר על רקע העובדה שמפריז נשלחה מורה שהחליפה אותו בתפקידו.

סמוך מאוד לעזיבתו, בשנת 1890, עלה בידי הרב יעבץ לממש את חלומו, והוא נטע עשרות עצים עם תלמידיו בזכרון-יעקב ומיד אחר-כך עזב לירושלים.

מתברר כי גם בירושלים לא הניחו לו לנפשו ובשנת 1897 עזב את הארץ, ולאחר נדודים שונים הגיע לבסוף ללונדון. בשנת 1906 זכה הרב יעבץ לראות כיצד מתגשם חלומו בקנה-מידה ארצי, ממקום גלותו בבירה האנגלית: בשנת 1906 אימצה 'הסתדרות המורים' (שנוסדה בזכרון-יעקב!) את רעיון נטיעות טו' בשבט וכל השאר, היסטוריה!.

הרב יעבץ הלך לבית-עולמו בשנת 1924, שבע מרורים מן הייחס אליו, אבל לפחות מאושר על שלימים אימצה מדינת-ישראל את רעיון נטיעות טו' בשבט שהגה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים