קניה אהובתי – הפרק ה-19

Posted by: | Posted on: מרץ 2, 2016

פיליםeddoCmZijGYrbDqNN3x_v3pXcWd7ImkiOiAiKjU2MzQ0MkE5RDFFRCIsICJjIjogImltYWdlL2pwZWciLCAidiI6IDEsICJ0IjogMSwgIm4iOiAiZGF2aWRfa3JhbWltIn0=

החיות הצמחוניות של קניה

 

לילה אחרון בקניה, שעות ספורות לפני החזרה ארצה ואני מסתובב בחדר בית-המלון, חסר מרגוע. ראשי עמוס מחשבות טורדניות וליבי פועם בחוזקה, בהתרגשות מהולה במנה גדושה של צער וגעגועים, נוכח הפרידה הצפויה מארץ-מולדתי ובעיקר מג'רוגה אם-בויה. הכל מתערבב לעיסה דביקה של תחושות מבלבלות וכבר ברור שאזדקק לזמן לא מבוטל, להכיל כל שעבר עלי מאז חזרתי לקניה ועד לרגע הזה.

משום מקום, מצאתי עצמי מהרהר לפתע דווקא בדברים ששמעתי מפי ד"ר ג'וזף אראמו, באוניברסיטת-ניירובי ומאליזבת' מוזומה, העיתונאית הבכירה שפרשה לגמלאות ומועקה שחורה הציפה אותי. נזכרתי בתאוריהם הלא-מחמיאים אודות מה שהתרחש בקניה ומשום מה, התחברו הדברים, עם מה ששמעתי בפגישתי עם הצ'יף הזקן של שבט הקיקויו, מי שלא יכול היה להסתיר את צערו נוכח גורלה של קניה מולדתנו המשותפת.

עד מהרה מצאתי עצמי יושב מול המחשב שלי, בחדר הקטן של בית-המלון ומתוך החלטה לא מושכלת, מתחיל לחפש ולאתר הפרסומים אודות אוהורו קנייטה, נשיא קניה המכהן, וככל שנברתי במקורות שריצדו מעל הצג המהבהב של המחשב, גברה תחושת ההזדהות שלי עם האנשים שהציגו לעיני את פניה הפחות מרהיבות של קניה-אהובתי.

הדברים כולם התנקזו לשנת 2007 והתמקדו באוהורו קנייטה, אז בתפקיד שר-האוצר וסגן ראש-הממשלה בקניה. על-פי כל המקורות המתועדים, נוצר חשד מוצק כי קנייטה, בנו של ג'ומו קנייטה, נשיאה הראשון של קניה, שילם למיליצייה מקומית כספים רבים, על-מנת שאנשיה יבצעו פשעי-נקם ביריבים פוליטיים, מה שהציב את קניה על סף מלחמת-אזרחים.

קנייטה, על-פי החשדות נגדו, חבר לאנשי ה-'מונג'יק', צבא בריונים משבט הקיקויו, שבתרגום-חופשי פירוש שמם:'המונים'.  ה'מונג'יק' הטיל אימה, על ידי סחיטות קשות ועונשים אכזריים ובכלל זה, עריפת ראשי מתנגדים פוליטיים ופורשים ממחנהו של קנייטה. מספר חברי ה'מונג'יק' אינו ידוע והוא נע בין 100 אלף לבין מיליון אנשים, בהתאם למי שנשאל עליהם.

העניין כולו קיבל מימדים גדולים, כאשר הוגש נגד אוהורו קנייטה, כתב-אישום בבית-הדין הבינלאומי בהאג, בעוון ביצוע פשעים נגד האנושות.

ב-1 בדצמבר 2011, הוגש תצהיר חתום לבית-הדין, וממנו התברר כי יחד עם קנייטה, נאשמים עוד שישה אזרחים קנייתים בביצוע אלימות אכזרית, במערכת הבחירות של שנת 2007 ובארגון מהומות בחסות הממשלה. במערכת הבחירות השנויה במחלוקת, נהרגו לפחות 1000 בני-אדם, על-ידי אנשי ה'מונג'יק', מי שכונו בעיתונות-המקומית,'הכת הבלתי חוקית'. מעשי הרצח והנקם, התרחשו בעיקר בעיירה נאייבשה ולתדהמתי הגדולה, גם בעיר-מולדתי, נאקורו! המהומות הרצחניות, כוונו במיוחד נגד אנשי שבט ה'לואו' ועל-פי החשד, אורגנו ומומנו בידי אוהורו קנייטה.

בספטמבר 2011, טען התובע-הכללי בבית-הדין בהאג שאוהורו קנייטה נשבע אמונים ל'מונג'יק' וקיים קשרים הדוקים עם אנשי הכנופיה הרצחנית. לדבריו אף נפגש עם מנהיגי ה'מונג'יק' במעון-הנשיאותי, לתכנן יחד את ההתקפה נגד יריביו הפוליטיים ואף חילק להם סכום של 3.3 מיליון שילינג, שווה-ערך באותה העת, ל-36 אלף דולר, וזאת כמקדמה למימון הוצאתה אל הפועל של המתקפה הנוראה.

בהמשך התברר, מתוך כתב-התביעה, כי המשטרה איפשרה לתוקפים לעבור מבית לבית ולתקוף למוות את תומכיו של ראיילה אודינגו, בן שבט ה'לואו', אשר טען כי הניצחון בבחירות נלקח ממנו במירמה.

יחד עם קנייטה, הואשם גם פרנסיס מוטאורה, מי שכיהן בתפקיד ראש השירות-הציבורי ואשר על-פי החשדות, הורה לשוטרים לא להתערב במהומות. במהלך שלבי טרום-המשפט, הופיע קנייטה כעד והכחיש כל מעורבות בפרשה ואת השתייכותו ל'מונג'יק' ואף טען כי בעבר שרפו אנשי הכנופיה בובות בדמותו. התובע הראשי, לואיס מורנו-אוקמפו, טען בחקירה-הנגדית, כי אוהורו קנייטה הינו החוליה המקשרת היחידה, בין ה'המונג'יק', לבין הקואליציה של ממשלת קניה.

בינתיים נדחה המשפט המתוכנן, מחודש אפריל לחודש יולי ובתוך כך הוגש גם כתב-אישום דומה נגד וויליאם רוטו, סגנו של קנייטה. אלא שעד מהרה התברר, כי מאחורי הדחייה הזאת, מצוי המשך מזעזע לפרשה: משחאב ייבי, אזרח קנייתי שהתכוון להגיע להאג ולהעיד נגד וויליאם רוטו, סגנו של קנייטה, נחטף על-ידי שני אלמונים וזמן קצר לאחר מכן, נתגלתה גופתו בנהר הזורם בחבל נאנדי, שבמערב קניה. החוטפים עקרו את עיניו של העד ייבי, שיספו את לשונו, הסירו את אוזניו, סירסו אותו, חתכו את חזהו ולבסוף אף ירו בו.

האכזריות הזאת, הטילה מורא כבד על מי שבדעתו עלתה האפשרות להצטרף לעדים נגד קנייטה וסגנו, שלא לדבר על כך שעוד קודם לכן, לא נחשפה זהות העדים, מחשש מוצדק לחייהם.

בית-הדין הבינלאומי בהאג, דרש לקבל מממשלת קניה חומרי חקירה לקיום המשפט נגד אוהורו קנייטה, אבל בניירובי סירבו לשתף פעולה וכך נסגר בסופו של דבר התיק נגד קנייטה. משרד-החוץ של קניה, ממשיך עדיין במאבק לבטל גם את משפטו של וויליאם טורו .

צג המחשב המשיך לרצד עוד ארוכות מול עיני, בעודי מהרהר במשמעותם של הדברים.

 

                                                                                    *   *   *

קניה נוצרה כגן-עדן של ממש ורק כאשר הגיע אליה בן-האדם, החל תהליך מתמשך של הריסתה. האדם השחור, זה שקיבל לידיו את נחלת גן-העדן, הצליח איכשהו, במשך אלפי שנים, לשמור על גן-העדן ואף להשתלב בחיים שדרשו ממנו לחיות בשלווה עם החיות הרבות,למרות שנהג לצוד חלק מהם, להשביע את רעבונו.

האדם היה לחיית-הטרף הגדולה והתאוותנית ביותר בטבע, בניגוד לחיות הבר, הרג ורצח וצד, לא רק לצרכי השגת מזון, אלא לסיפוק תאוותו האישית כצמא-דם ואחר-כך המשיך להרוג לצרכי מסחר וכלכלה. עד מהרה החל האדם השחור בקניה, להפנות את יצריו , כמיהתו ושאיפותיו לשלוט בחלקות-אדמה, נגד בני-מינו, יריביו משבטים לא-לו. האדם השחור בקניה, לחם על שטחי-מרעה ואחר-כך על שלטון במאגרי-הכח של המדינה והתרחק יותר ויותר מהתנהלותו הראשונית בגן-העדן בו זכה.

כשהגיע האדם-הלבן לקניה, החמיר המצב. הוא בא לקניה על-מנת לנצל אותה, לסחוט מתוכה את אוצרותיה ולהרחיב בה את שלטונו, כשהוא נלחם בילידים השחורים, בני המקום ובמנהגיהם ומסורתם, באש ובחרב. האדם הלבן התייחס לבני קניה, כאל נחותים הזקוקים ל'תרבות נאורה' וידע כיצד להפנות אותם איש כנגד רעהו. הוא לימד אותם והנחיל להם את הצייד לצרכי מסחר, ולימים אף התעמר בהם, רצח אותם, עינה ואנס ובזז וניהל מחנות-ריכוז המוניים ועל כך, מעולם לא נתן את הדין.

קורותיו של אוהורו קנייטה, כפי שהשתקפו אותו לילה מהמחשב שברשותי, מקורם בשילוב הנורא, שבין שיטות השלטון של האדם הלבן בקניה, לבין היריבות הבין-שבטית העתיקה ב'גן-העדן'.

לפתע עלה בדעתי לחשוב על עדרי-הפילים בקניה, בקרבתם גדלתי ואת חלקם זכיתי לראות שוב, בבואי לארץ-מולדתי: פיל אפריקני, פיל-יער או פיל-סוואנה, חי בטבע כ-70 שנה. עדר הפילים מונהג על-ידי נקבות בוגרות, בעוד זכרים נודדים בזוגות, עד שהם מצטרפים לעדר. החיה הזאת שוקלת בממוצע כ-10 טון והיא זקוקה ל-150 ליטר מים ליום ול-140 ק"ג עשב, להשביע את רעבונה היומי וכן, הפיל הזה, לא זו בלבד שהינו חיה חברתית המקיימת גם טכסי-אבל, כאשר מישהו ממשפחתו מת, החיה הזאת צמחונית!

האדם השחור חי בקניה במשך אלפי שנים עם עדרי הפילים, עד שבא האדם הלבן והחל לצוד את הפילים, כי חמד את השנהב שלהם וחיסל בנשקו עדרים שלמים.

המחשבה על אודות הפילים בקניה, על רקע כל שהתרחש בין האדם השחור לבין האדם הלבן ואחר-כך, בקרב ילידי קניה שזכו בעצמאות, הסבה לי סוג של דכאון עמוק, אולי בגלל חוסר התקווה לעתידה של קניה-אהובתי, ואולי משום שלמדתי להכיר גם את פניה המצולקות, פנים שדאגתי תמיד להתכחש לקיומם, מתוך כמיהה ילדותית לשמר בקרבי את יופיה וזכותה של קניה-אהובתי.

מבעד לחלון החדר, הצלחתי להבחין בגוונים בהירים של צהוב וכתום, אות-וסימן לכך שבאופק כבר זרחה השמש על קניה והחל יום חדש, יום של פרידה מקניה-אהובתי ומג'רוגה אם-בויה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים