מגורשי יפו ותל-אביב בזכרון-יעקב

Posted by: | Posted on: יוני 6, 2016

עותמנים

בשבוע שעבר קיבל ה'בונדסטאג' הגרמני החלטה היסטורית, להכיר בטבח שערכו העות'מנים בקהילה הארמנית כב"רצח-עם" ו'שואה'. על רקע ההחלטה הדרמטית הזאת, נחשפה לציבור, על-ידי ההיסטוריון הישראלי פר' משה צימרמן, עובדה מדהימה' ולפיה העות'מנים שביצעו את השמדת העם הארמני, ראו בכך רק שלב ראשון בתכנית הנרחבת שהגו וכי בדעתם היה לבצע השמדה דומה, הפעם של יהודי ארץ-ישראל! על-פי צימרמן, ביקשו העות'מנים לבצע את זממם ביהודים' שישבו אז בארץ' כחלק מהמאמץ שלהם למנוע מהיהודים שיתוף-פעולה עם האוייב הבריטי המר שלהם, בעת מלחמת-העולם הראשונה. צימרמן מגלה כי רק התערבות משלחת רמת-דרג, שהגיעה מגרמניה לארץ, מנעה מהעות'מנים לבצע את ההשמדה ההמונית וגם זאת מתוך שיקולים פוליטיים של גרמניה ואוסטריה, בעלות-הברית של תורכיה במלחמה.

מאחר שלא צלחה ידם לבצע 'ג'נוסייד' ביהודי ארץ-ישראל, החליטו התורכים לנקוט יוזמה אחרת, לבלום את סכנת שיתוף-הפעולה עם הבריטים המתקרבים לחופי הארץ: באביב 1917 הם הוציאו צו-גירוש כללי ליהודי יפו והשכונה תל-אביב. התירוץ לגירוש ההמוני היה בניסיון להגן כביכול על היהודים מפני סכנת המתקפה הבריטית הקרבה.

ב-6 באפריל 1917 התרוקנה העיר יפו מכל תושבי וכך גם תל-אביב הקטנה ויותר מ-10000 תושבים גורשו, כשבמקום נותר רק מניין של שומרים, אלה שכינו עצמם "הקבוצה היפואית".

המגורשים הגיעו לירושלים, לטבריה, לצפון הארץ ובתוך כך גם למושבה לזכרון-יעקב.

צריך לזכור כי עד לגירוש הזה, היה המצב בארץ-ישראל קשה מנשוא: ב-1914 שרר בארץ רעב קשה ושנה אחרי-כן, הייתה בצורת שלוותה במתקפת ארבה, שחיסלה את מרבית היבולים המעטים שנותרו ואז הגיע הגירוש, שרק לימים התברר כי היה 'חלופה' סבירה לתכנית-השמדה המונית, שהגו השלטונות התורכים נגד יהודי ארץ-ישראל!

באותה העת קבעו השלטונות התורכים גם את שיטת ה'עותומניזציה' ופירושה היה: על כל נתין זר 'להתעתמן' ולהתגייס לצבא התורכי, שאם לא כן, יגורש מהארץ. אגב, בשלב זה גורשו 40 אלף ערביי עזה מבתיהם, אירוע שכמעט נשכח מדפי ההיסטוריה. גירוש הערבים נועד מן הסתם 'לאזן' את המדיניות התורכית ולהסיר מעליה כל סימן של אנטישמיות או אנטי-ציונות.

המגורשים שגורשו סבלו מעוני וממחלות ומתנאים לא אנושיים. בטבריה נקלטו 1200 מגורשים, צפת קלטה 700 מגורשים, יבנאל 130 ועוד 200 מגורשים נקלטו בגליל. בסך-הכל ידוע על כ-450 ילדים וזקנים שמתו מרעב ומקור, במהלך הגירוש.

רק בשנת 1918 כאשר כבשו הבריטים את צפון הארץ, הורשו הגולים לחזור לבתיהם ביפו ובתל-אביב.

"כרמים"- מרכז התיעוד והמידע בזכרון-יעקב, מבקש להרחיב את היריעה בנושא עלום זה ומחפש פרטים אדות קליטת מגורשי יפו ותל-אביב בזכרון-יעקב. כמה מגורשים נקלטו בשנת 1917 במושבה? מי טיפל בהם? היכן התגוררו ובמה עסקו? כמה מהם נפטרו (אם בכלל) במושבה ואם כן, היכן נקברו?

כל פרט נוסף, הקשור לפרשה הזאת, עשוי לסייע ל"כרמים" זכרון-יעקב וכל היודע דבר על כך, מוזמן להעביר את המידע לדוא"ל  DAVID_KRAMIM@WALLA/CO/Il  ויבוא על הברכה. אגב, עידכון נוסף יתפרסם גם באתר "זכרונים"- מגזין החדשות של זכרון-יעקב" www.zichronim.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים