אודות "כרמים זכרון-יעקב"

דוד בר-יוסף

שמי דוד בר-יוסף וזכיתי להקים את "כרמים-מרכז המידע והתיעוד" בזכרון-יעקב לפני כ-12 שנים. במקצועי אני עיתונאי, שאחרי שנים של עבודה-עיתונאית במרכז הארץ, בעיתונות היומית ובמוספים שבועיים, העתקתי את מגורי לזכרון-יעקב, בה אני מתגורר עם משפחתי מאז 1978. שנה מאוחר יותר הקמתי את העיתון המקומי הראשון בתולדות המושבה, העיתון "גפן" שממשיך להופיע מאז אחת לשבוע. בהמשך הייתי העורך הראשון של מקומון אזורי "מגזין המושבות" ולאחר מכן העברתי את מרכז פעילותי להקמת "כרמים" והפעלתה.

במקביל אני עוסק בחקר תולדות קהילות-ישראל בימי-הביניים ומרצה בנושא, זכרון-יעקב, מקום מגורי ויהדות-קניה, ארץ הולדתי. את הסיורים המודרכים של "כרמים" אני מקיים גם באנגלית ובימים אלה אני מנהל גם את "זכרונים"- פורום רעיוני חברתי מבית 'כרמים' (http://www.zichronim.com)

במשך 14 שנים עסקתי בתחקיר ובכתיבה של ביוגרפיה, אודות אדם מיוחד במינו שחי משנת 1240 עד שנת 1290 ואשר עסק בתורת צירופי-האותיות. התחקיר והכתיבה הובילו אותי בעקבותיו לארצות שונות באזור ובסופו של דבר יצאה לאור הביוגרפיה שכתבתי ושמה : " המקובל- אברהם שמואל אבולעפיא".

במדור מיוחד באתר זה, "הסיפור האישי", מופיע סיפור חיי בקניה, בה נולדתי והוא ממשיך להיכתב מידי שבוע בשבוע, עם הופעתו של פרק חדש.

אני נשוי, מאז 1977 לאשתי טובה (לבית וטורי) ויש לנו ארבעה ילדים ושישה נכדים.

" כרמים- מרכז המידע והתיעוד" בזכרון-יעקב

" כרמים" זכרון-יעקב, הוקם באופן פרטי בשנת 2008 במטרה כפולה: לתעד את תולדות המושבה ולחשוף את מכמניה למטיילים המבקשים להתרשם ממנה וללמוד על אודות 132 שנותיה. במרוצת השנים הפיקה "כרמים" שורה ארוכה של עבודות תיעוד מובחרות ובהן: "אלבום המשפחות של זכרון-יעקב", המילון העברי-זכרוני, תעודת-זהות זכרונית, אלבומים לציון 100 שנה לבית-הספר ניל"י ולבנק הלוואה-וחסכון, מפת טיולים , תצלום-אוויר של המושבה משנת 1936 ועוד. בנוסף הציגה "כרמים" תערוכת צילומים מיוחדת במינה ובה מאות תמונות מקוריות מ-60 שנותיה הראשונות של זכרון-יעקב.

במקביל פירסמה "כרמים" מאמרים וכתבות במגוון נושאים הקשורים לתולדות זכרון-יעקב ואף הנהיגה בבתי-הספר המקומיים את "חידון זכרון-יעקב" לנוער אך במוקד פעילותה של "כרמים" עומדים סיורים מודרכים יחודיים: סיור מודרך באתרים המרכזיים של המושבה, סיור מודרך החושף בפני המבקרים את ההתיישבות הגרמנית-נוצרית בישוב, סיור מודרך בעקבות "מסע הרבנים", סיור מודרך למערת-המייש, וכן סיור מודרך בגני רמת-הנדיב וסביבתה. סיורים אלה (בעברית ובאנגלית) מספרים למטייל פרקים מרתקים בתולדותיה של זכרון-יעקב ובנוסף, מתאמת "כרמים", למי שחפץ בכך, סיורים בבית-אהרונסון, יקבי-כרמל ומוזיאון העלייה-הראשונה.

"כרמים" הינו כאמור גוף פרטי שאינו קשור לרשות-המקומית ואינו נתמך בה.